WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
 Współpraca Polsko-Niemiecka

30 sierpnia 2008 r. w ramach obchodów 730. lat Maszewa, pod Pomnikiem Poległych, świętowaliśmy wspólnie z niemieckimi partnerami jubileusz 15 lat współpracy. W tym dniu podpisany został również Akt Partnerstwa Maszewa z niemieckim miastem Loitz (Meklemburgia Pomorze Przednie).


Pierwsza wizyta zapoznawcza władz Maszewa w Loitz miała miejsce 5 lutego 2008 r. Od tego czasu przedstawiciele różnych środowisk z Gminy Maszewo gościli w Loitz już dwukrotnie:

  • 16-22 czerwca 2008 r. udział grupy uczniów Gimnazjum w Maszewie w przygotowaniu międzynarodowej wystawy pn. "1. Loitz Peenealeje"
  • 24-28 lipca 2008 udział działającej przy Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie członków grupy tanecznej "Szarm i Impuls" w Międzynarodowy Festiwal Tańca.

Również w Maszewie odbyły się w tym roku dwa spotkania z niemieckimi partnerami (12 marca i 24 maja), na których goście zwiedzili nasze miasto oraz omówione zostały szczegóły dotyczące zawarcia partnerstwa.

W umowie partnerskiej strony zobowiązały się m.in. do tego, że będą starały się wykorzystywać środki pomocowe z Unii Europejskiej oraz będą brały udział, a także współpracowały, w projektach organizowanych przez Unię Europejską. Szczególną uwagę zwrócono na współpracę w zakresie Euroregionu Pomerania. Partnerstwo z niemieckim miastem Loitz, które podobnie jak Maszewo jest członkiem Euroregionu Pomerania stwarza dla obu miast nowe możliwości wspólnego aplikowania o środki unijne w ramach takich programów jak m.in. Interreg IV A.

Strona internetowa miasta Loitz: www.loitz.de

 
© UM w Maszewie 2019