AKTUALNOŚCI
|
||||
.: Rządowy program "Rodzina na Swoim"
Rozwiązania przewidziane w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania to realna pomoc i ułatwienie dostępu do kredytów mieszkaniowych nawet dla rodzin z mniej zasobnymi portfelami. Kto może otrzymać kredyt preferencyjny?
Co można sfinansować kredytem preferencyjnym?
Limit powierzchni lokalu Kredytem preferencyjnym można objąć nieruchomości położone na terenie Polski, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 m2 w przypadku lokalu i 140 m2 w przypadku domu. Limit ten dotyczy powierzchni użytkowej, a nie mieszkalnej, czyli trzeba do niej doliczyć także łazienki czy wiatrołapy, ale już nie garaż czy taras. Ustalenie powierzchni użytkowej lokalu następuje na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności (akt notarialny) lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (umowa przeniesienia spółdzielczego prawa własności zawarta ze spółdzielnią mieszkaniową). W przypadku, gdy do dnia złożenia wniosku umowa taka nie została zawarta, ustalenie powierzchni użytkowej dokonywane jest na podstawie od-powiedniej umowy zobowiązującej (umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego). W przypadku domu jednorodzinnego powierzchnię użytkową przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego. Nieruchomość, która ma być finansowana kredytem preferencyjnym musi spełniać jeszcze jeden warunek - cena lub koszt 1 m2 jej powierzchni użytkowej nie może przekraczać określonego dla danej lokalizacji wskaźnika średniego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wysokość dopłat Dopłaty do oprocentowania kredytów trwają przez 8 pierwszych lat kredytowania, począwszy od dnia spłaty pierwszej raty odsetek. W tym okresie kredytobiorca spłaca odsetki w wysokości równej różnicy pomiędzy odsetkami naliczonymi od faktycznego zadłużenia (według stopy procentowej określonej w zawartej z bankiem umowie kredytu), a połową odsetek naliczonych według stopy referencyjnej (3M WIBOR + 2 %) za okres naliczenia (należna dopłata). Dopłaty stosowane w tym okresie mogą wynieść nawet 50% spłacanych odsetek. Dopłaty mogą być stosowane do całej kwoty zadłużenia bądź do jej części. Dopłaty są stosowane do całej kwoty zaciągniętego kredytu, jeżeli powierzchnia nie przekracza 50 m2 dla mieszkania i 70 m2 dla domu. W przypadku, gdy powierzchnia nieruchomości finansowanej kredytem preferencyjnym przekracza te wielkości, dopłaty są stosowane do tej części kwoty pozostającej do spłaty, która dotyczy powierzchni 50 m2 mieszkań i 70 m2 domu. Gdzie złożyć wniosek o kredyt z dopłatą?
Lista banków spółdzielczych oraz SKOK znajduje się na stronie: www.bgk.com.pl oraz na stronach poszczególnych banków. Kredyt preferencyjny udzielany jest w walucie polskiej z zastosowaniem procedur udzielania kredytów obowiązujących w bankach. Wnioskodawca składa komplet wymaganych dokumentów niezbędnych do podjęcia decyzji przez instytucję udzielającą kredytów preferencyjnych. Po podjęciu pozytywnej decyzji o udzieleniu kredytu instytucja podpisuje umowę kredytu preferencyjnego z kredytobiorcą i przekazuje informację o zawartej umowie do BGK celem dokonania wpisu w rejestrze kredytobiorców kredytu preferencyjnego (z dopłat do odsetek od kredytu preferencyjnego można skorzystać tylko raz). Kwota kredytu może zostać udzielona do 100% ceny zakupu lub kosztu budowy nieruchomości, przy czym cena zakupu lub koszt budowy nieruchomości (wskazane w odpowiednich umowach lub kosztorysie budowlanym) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej finansowanej nieruchomości i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Kwota udzielonego kredytu może zostać powiększona o opłaty i prowizje związane z udzieleniem kredytu (do wysokości 2% kwoty kredytu przed doliczeniem składek) oraz jednorazowe i płatne z góry składki ubezpieczenia kredytu preferencyjnego). Spłata kredytu może następować w równych ratach kapitałowo-odsetkowych (annuitet) lub równych ratach kapitałowych (raty malejące), a zmiana wysokości spłaty raty kapitałowo-odsetkowej i pozostającej do spłaty kwoty kredytu nie może być uzależniona od zmiany kursów walut. Za tydzień zostaną przedstawione najczęściej zgłaszane do instytucji udzielających kredytów pre-ferencyjnych pytania i wątpliwości wraz z odpowiedziami.
|
||||
Urząd Miejski w Maszewie
Pl. Wolności 2
72-130 Maszewo
Burmistrz przyjmuje interesantów:
Poniedziałek: 12:00 - 16:30
|