AKTUALNOŚCI
.:  Rządowy program "Rodzina na Swoim"

Rozwiązania przewidziane w ustawie o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania to realna pomoc i ułatwienie dostępu do kredytów mieszkaniowych nawet dla rodzin z mniej zasobnymi portfelami.

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny?

  • Osoby, pozostające w związku małżeńskim - bez względu na okres jego trwania (dotyczy to również małżeństw bezdzietnych) lub rodzice samotnie wychowujący przynajmniej jedno dziecko małoletnie lub dziecko uczące się, które nie ukończyło 25 lat. O kredyt z dopłatami może także starać się rodzic wychowujący dziecko niezależnie od jego wieku, jeżeli pobiera na nie zasiłek pie-lęgnacyjny.
  • Drugi warunek - Osoba lub osoby ubiegające się o kredyt preferencyjny nie mogą posiadać prawa własności lub współwłasności do nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu. Osoby korzystające z nieruchomości mieszkalnej na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu mogą zawrzeć umowę kredytu preferencyjnego, jeżeli równocześnie z podpisaniem tej umowy złożą pisemne zobowiązanie, że w terminie 6 miesięcy od daty uzyskania prawa własności do nieruchomości finansowanej kredytem preferencyjnym lub prawa użytkowania takiej nieruchomości wypowiedzą członkostwo w spółdzielni lub zrzekną się tego prawa lub rozwiążą umowę najmu i opróżnią lokal mieszkalny.

Co można sfinansować kredytem preferencyjnym?

  • zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu,
  • wybudowanie domu lub dokończenie jego budowy
  • zakup domu w budowie i jego dokończenie,
  • pokrycie kosztów budowy lokalu lub domu przez spółdzielnię,
  • wkład budowlany w spółdzielni,
  • nadbudowanie, rozbudowanie lub przebudowanie istniejącego budynku, w wyniku czego powstanie lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość,
  • adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne.

Limit powierzchni lokalu

Kredytem preferencyjnym można objąć nieruchomości położone na terenie Polski, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 m2 w przypadku lokalu i 140 m2 w przypadku domu. Limit ten dotyczy powierzchni użytkowej, a nie mieszkalnej, czyli trzeba do niej doliczyć także łazienki czy wiatrołapy, ale już nie garaż czy taras. Ustalenie powierzchni użytkowej lokalu następuje na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności (akt notarialny) lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (umowa przeniesienia spółdzielczego prawa własności zawarta ze spółdzielnią mieszkaniową). W przypadku, gdy do dnia złożenia wniosku umowa taka nie została zawarta, ustalenie powierzchni użytkowej dokonywane jest na podstawie od-powiedniej umowy zobowiązującej (umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego). W przypadku domu jednorodzinnego powierzchnię użytkową przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego. Nieruchomość, która ma być finansowana kredytem preferencyjnym musi spełniać jeszcze jeden warunek - cena lub koszt 1 m2 jej powierzchni użytkowej nie może przekraczać określonego dla danej lokalizacji wskaźnika średniego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Wysokość dopłat

Dopłaty do oprocentowania kredytów trwają przez 8 pierwszych lat kredytowania, począwszy od dnia spłaty pierwszej raty odsetek. W tym okresie kredytobiorca spłaca odsetki w wysokości równej różnicy pomiędzy odsetkami naliczonymi od faktycznego zadłużenia (według stopy procentowej określonej w zawartej z bankiem umowie kredytu), a połową odsetek naliczonych według stopy referencyjnej (3M WIBOR + 2 %) za okres naliczenia (należna dopłata). Dopłaty stosowane w tym okresie mogą wynieść nawet 50% spłacanych odsetek.

Dopłaty mogą być stosowane do całej kwoty zadłużenia bądź do jej części. Dopłaty są stosowane do całej kwoty zaciągniętego kredytu, jeżeli powierzchnia nie przekracza 50 m2 dla mieszkania i 70 m2 dla domu. W przypadku, gdy powierzchnia nieruchomości finansowanej kredytem preferencyjnym przekracza te wielkości, dopłaty są stosowane do tej części kwoty pozostającej do spłaty, która dotyczy powierzchni 50 m2 mieszkań i 70 m2 domu.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt z dopłatą?

  • PKO Bank Polski SA, " Bank Pekao SA,
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  • Bank Pocztowy SA,
  • Mazowiecki Bank Regionalny SA oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  • Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe - SKOK.

Lista banków spółdzielczych oraz SKOK znajduje się na stronie: www.bgk.com.pl oraz na stronach poszczególnych banków.

Kredyt preferencyjny udzielany jest w walucie polskiej z zastosowaniem procedur udzielania kredytów obowiązujących w bankach. Wnioskodawca składa komplet wymaganych dokumentów niezbędnych do podjęcia decyzji przez instytucję udzielającą kredytów preferencyjnych. Po podjęciu pozytywnej decyzji o udzieleniu kredytu instytucja podpisuje umowę kredytu preferencyjnego z kredytobiorcą i przekazuje informację o zawartej umowie do BGK celem dokonania wpisu w rejestrze kredytobiorców kredytu preferencyjnego (z dopłat do odsetek od kredytu preferencyjnego można skorzystać tylko raz).

Kwota kredytu może zostać udzielona do 100% ceny zakupu lub kosztu budowy nieruchomości, przy czym cena zakupu lub koszt budowy nieruchomości (wskazane w odpowiednich umowach lub kosztorysie budowlanym) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej finansowanej nieruchomości i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Kwota udzielonego kredytu może zostać powiększona o opłaty i prowizje związane z udzieleniem kredytu (do wysokości 2% kwoty kredytu przed doliczeniem składek) oraz jednorazowe i płatne z góry składki ubezpieczenia kredytu preferencyjnego).

Spłata kredytu może następować w równych ratach kapitałowo-odsetkowych (annuitet) lub równych ratach kapitałowych (raty malejące), a zmiana wysokości spłaty raty kapitałowo-odsetkowej i pozostającej do spłaty kwoty kredytu nie może być uzależniona od zmiany kursów walut.

Za tydzień zostaną przedstawione najczęściej zgłaszane do instytucji udzielających kredytów pre-ferencyjnych pytania i wątpliwości wraz z odpowiedziami.


webmaster [15:14, 14-10-2008]  drukuj
Urząd Miejski w Maszewie
Pl. Wolności 2
72-130 Maszewo
tel.: +48 91 4187567
+48 91 4187843
+48 91 4023380
fax: +48 91 4187506
e-mail: urzad@maszewo.pl
Godziny pracy UM:
Poniedziałek: 8.00 - 16.00
Wtorek-Piątek: 7.30 - 15.30
Burmistrz przyjmuje interesantów:
Poniedziałek: 12:00 - 16:30

Deklaracja dostępności

© UM w Maszewie 2019