.:  Pracę można zmienić

Fach za darmo

Nastały takie czasy, że im więcej umiemy, tym mamy większe szanse na lepsze zatrudnienie. Dzięki kursom dofinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny kilkuset pracujących mieszkańców Zachodniopomorskiego może zdobyć za darmo nowe kwalifikacje.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie we współpracy z partnerami: Instytutem Rozwoju Regionalnego, LINK Edukacja Tomasz Matejuk oraz Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego opracowała dla pracowników przedsiębiorstw pięć projektów szkoleniowych.

Pierwszym z nich jest "Akademia dobrego rzemiosła" dla branży budowlanej – mówi Paweł Mieczan, menadżer pionu projektów w PIG.

Odbędą się kursy w zawodach: cieśla budowlany, glazurnik, monter instalacji elektrycznych, tynkarz, monter instalacji c.o. i wodno kanalizacyjnej, betoniarz, murarz. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat o zakończeniu szkolenia, a po zdaniu egzaminu dyplom czeladnika.

Dzięki projektowi "Od kompetencji do konkurencji – szkolenia dla osób pracujących" można zdobyć umiejętności: spawacza, kierowcy wózków jezdniowych, przewozu towarów niebezpiecznych, obsługa programów użytkowych pakietu Microsoft Office, kucharza oraz poznać język angielski.

Zajęcia będą prowadzone w tygodniu w godzinach popołudniowych lub w trybie weekendowym, to zależy od preferencji uczestników – wyjaśnia Paweł Mieczan. – Każdy z nich otrzyma certyfikat ukończenia szkoleń, a ponadto – w zależności od kursu – np. świadectwo egzaminu spawacza, certyfikat Polskiego Rejestru Statków, zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózka wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Z kolei wszyscy uczestnicy kursów monitorowanych przez TUV dostaną certyfikat w języku angielskim lub niemieckim potwierdzający jakość szkoleń z międzynarodowymi normami.

Natomiast projekt "Zachodniopomorski handlowiec" to kursy języka angielskiego i niemieckiego a także warsztaty: wywieranie wpływu na klienta i profesjonalna jego obsługa, negocjacje. Zajęcia będą prowadzone popołudniami oraz w weekendy.

Można także skorzystać ze szkoleń przygotowanych w ramach projektów: "Profesjonalna obsługa biura" (jęz. angielski bądź niemiecki, szkolenie komputerowe, warsztaty profesjonalna obsługa klienta, autoprezentacja i doradztwo), "Edukacja Pracowników – wzrost kwalifikacji" (kursy: ECDL, "Grafik komputerowy" ,księgowości komputerowej, "Skuteczne techniki sprzedaży", "Specjalista ds. kadrowo – płacowych").

Szkolenia będą się odbywać w Szczecinie, ale podczas weekendowych zjazdów, co pozwoli uczestniczyć w nich także osobom z terenu województwa i nie będzie kolidowało z obowiązkami służbowymi – przypomina menadżer pionu projektów w PIG. – Pod koniec każdego z nich uczestnicy napiszą test, który będzie sprawdzeniem wiedzy i podstawą do uzyskania certyfikatu. Natomiast kurs ECDL zakończy się egzaminem, który – pozytywnie zaliczony – zapewni międzynarodowy certyfikat.

Informacje o szkoleniach można uzyskać pod nr. tel.: 091 486 07 65, e-mail: rekrutacja@izba.info.

[09:34, 01-10-2008]